Jak jezdíte koně?

Otázka která zní možná jako klišé, ale přesto je výzvou k zamyšlení.

     Většina klasiků, jejichž knihy obstály před jezdeckou veřejností ve zkoušce času a jsou dodnes uznávaným zdrojem informací, se shoduje v tom, že největším štěstím pro koně je přemýšlivý jezdec.


     Pokud tedy začnu přemýšlet o potřebách a požadavcích koně, musím se zákonitě dostat i k hledání způsobu jízdy na koni takovým způsobem, abych pro koně, nebyl jen nepohodlným nákladem, ale snažil se udržet své těžiště ve shodě s těžištěm koně.


      Staří mistři jezdeckého umění také říkají: " Jediné co můžeš koni nabídnout, je čas. Věnuj koni dostatek času, ale neplýtvej s ním. Pokud jsi jezdcem, nejlepší je darovat koni dobrý a vyvážený sed!"


     Nedávno jsem našel docela zajímavý a užitečný plakát (volně šiřitelný) zobrazující dobré a špatné vedení koně v sebráném klusu, na dlouhé otěži a v prodlouženém klusu.

     Trochu jsem jej upravil do češtiny. Bohužel je zde pouze alternativa koně za kolmicí, jezdci "jelenovitých" koní, jsou zde ušetřeni.

Učte se pohledem
Pokud kliknete na obrázek, zobrazí se Vám ve verzi pro tisk.

Zde je i odkaz na originální verzi http://www.fair-zum-pferd.de/

      A pokud máte chuť pro koně něco udělat, zkuste jej vytisknout a vyvěsit u vás ve stáji. Nic lepšího pro koně nemůžete udělat.
     Jak plakát informuje, učte se pohledem, srovnávejte v knihách, časopisech, ale i na jízdárnách, jak jsou koně vedeni, jaká je praxe a zda je tato praxe správná a zda text opravdu popisuje skutečnost na obrázku, či fotografii.

          S.T.

Nahoru