Nasedání na koně
     Nejvíce úrazů z pohledu statistiky je při nasedání na koně, vodění a pouštění do výběhu. Proto byste neměli tyto záležitosti odsouvat do pozadí (čas bude, až skončí sezóna apod.).
     Naučte se spoléhat vždy na sebe. Pomocník při nasedání je klasická věc, ale nemusí být vždy po ruce. Naučit koně aby klidně stál při nasednutí, je základ, který ale není u nás tak zcela běžný, jak by člověk očekával.
horsemanship Jak tedy začít s učením a opravením koně, aby splňoval tento požadavek?
Snažte se vše rozebrat všechno do nejmenších logických částí, aby váš kůň pochopil nejprve tyto zlomky úkolu. Chtít po koni aby pochopil celý úkol najednou, je pro něj stejně složité, jako určit co je na obraze, který máte složit z puzzle vysypaného z krabice.
Nikdy nepostupujte vpřed, pokud nezvládnete perfektně předchozí úkol!

1. Pozice nad koněm.
     Najděte si místo, kde se dostanete nad koně. Valník, ohrada, bedna, vás dostane do výše,aby si koník znovu zvykl, že jste nad ním. POZOR! Předpokládám, že koně máte ze země pod kontrolou natolik, aby Vás nestáhl z této pozice na zem. Zde můžete zkoušet, zda kůň snáší dotyky z této výše a zda je ochoten akceptovat "drbání nohou na zádi" (příprava pro případné " nakopnutí " koně při nedostatečném přehození nohy).

2. Příprava u boku koně.
     Zvládněte perfektně ohýbání hlavy koně a správnou reakci na jednu otěž. Pokud vznikne problém, budete schopni udržet koně na malém kroužku, případně snadno stočit jeho hlavu k sobě a dostat jeho záď pod kontrolu.
     Zkuste zapomenout na klasiku nasedání s tělem natočeným do protisměru jízdy. Nasedejte po směru jízdy! Jde o vaši bezpečnost. Jen takto máte přehled, co se v následujícím vteřině chystá kůň udělat. STÁLE SLEDUJTE OKO A UŠI KONĚ! Lepší informace nemůžete získat. Kůň, pokud se rozhodne, k nějakému činu, Vám to na sebe za pomoci těchto dvou smyslových orgánů včas oznámí. Snažte se stát co nejblíže bokem u koně, abyste nepřetočili sedlo (u kozlíkových typů sedel), nešťouchali koně špičkou boty do boku. Simulace pohybu třmenů, hluk sedla a vše co napodobuje nasednutí (vše znovu jak při obsedání).
horsemanship
3. Zatěžování třmenu.
     Než se o cokoliv v nasedání pokusíte, vezměte za sedlo a pořádně s celým koněm zacloumejte. Určitě se rozkročí a bude připraven pro nasednutí tak, že nevykročí z důvodu hledání stability pod váhou, která se dostala na jeho hřbet.
     Nasouvání nohy do třmenu. Držte si vnitřní otěž tak, abyste mohli, po tom co ji vyndáte, otočila záď koně od sebe, pokud by došlo k nějaké komplikaci. Nasedat mohu, až cítím vnitřní jistotu, že je kůň na to připraven. Vždy naslouchejte svým pocitům. Ví o nich i kůň a to setsakramentsky dobře! V tomto ho nezmýlíte!
     Pokud nasedáte zleva, uchopte levou rukou k otěži i hřívu, ta se na rozdíl od sedla neotočí, a pravou rukou se chytněte přední rozsochy. Potom pozvolna zkoušejte přenášet Váhu do třmenu.

4. Falešný sed.
     Pokud kůň stojí po zatížení třmenu, zkuste nejprve rukou přes hřbet "prozkoumat " druhou stranu. Takový průzkum rukou do míst kam bude následovat noha. Pokud funguje, nechte nohy na straně, na které nasedáte a sedněte si do sedla. Pokud je to zleva, tak pravá nohy zůstane volně za levou ve třmenu. Stále mějte pod kontrolou vnitřní v tomto případě levou otěž. Opět počítám s tím, že máte ze země připraveno ohýbání krku do stran a jeho uvolnění.

5. Nasednutí.
     Nasedejte na uvolněného koně. Pokud je ztuhlý napjatý s vysoko vztyčenou hlavou, potom čekejte problémy.
     Kůň stojí klidně, nejde do napětí a ztuhlosti. Vyzkoušejte dotyky nohy, kterou budete muset přehodit na zádi koně. Pokud bude vše v pořádku, nikoli fyzicky, ale budete to tak opravdu cítíte, přehoďte nohu.
     Seďte a nedělejte nic. Nasednutí a pobídka vpřed, to je nejčastější příčinou problémů. Pokud se dá kůň do pohybu jediná možnost stočit hlavu a čekat až se zastaví. Opět pokud chybí příprava ze země na tento manévr, máte problém. Vše souvisí se vším a není možné něco přeskočit či vynechat. Pokud se s vámi začne kůň točit, musíte dodržet pravidlo točivých pohybů, stejně jako při tanci, tj. sledovat pouze dvě protilehlé strany!
     V případě, že obsedáte je dobré opět sesednout a odsedlat. Kůň by měl možnost poznat, že tam nebudete navždy.
horsemanship      Důrazně bych varoval, uvazování koně k čemukoli, vázaní na lonži, a podobné "nápady". Osobně neschvaluji ani toho pomocníka, který koně podrží.
     Pokud nejsem schopen ovládnout koně ze země natolik, abych na něj mohl nasednout sám, nemám na jeho hřbetě co dělat a koleduji si o malér. Naučte se poslouchat své nitro a nenechat se tlačit okolím. Vždyť oni nic neriskují. Vy vše.
     Nespoléhejte na to, že dáte koně na převýchovu a on bude fungovat. Nikdo koně neopraví tak, že Vás bude vzorně poslouchat. Je pouze otázkou času, kdy si vás otestuje a začne prosazovat své původní chování.
     Je možné pouze ukázat tu cestu, jak postupovat, opravit místa kde děláte chybu a ukázat co máte dělat, ale ostatní je vždy na Vás. Vše má svůj postup a řád, nezodpovědnost a zlehčování není na místě, neboť úrazy jsou u koní stále!
Nahoru