Toužíte po vlastním koni?
     Skoro zbytečná otázka pro každého kdo má ke koním nějaký vztah. Často však, pokud začnete uvažovat s chladnou hlavou, zjistíte, že celá záležitost má mnohá úskalí. Pokud se však nakonec rozhodnete pro koupi koně, máte asi stejnou představu, jako všichni kteří to udělali před vámi. Koupit klidné a ochotné zvíře, se kterým prožijete báječné chvíle. O problémové zvíře nikdo určitě nestojí.
     Řada lidí, kteří se rozhodnou pro koupení vlastního koně, ovšem netuší, jak vlastně zjistit, jaké zvíře vlastně kupují. Koupě většinou probíhá poměrně v krátkém časovém úseku a je těžké při výběru vše správně odhadnout. S léty samozřejmě přicházejí zkušenosti, ale při koupi koně je vždy potřeba maximální obezřetnost. Pokud však nemáte zkušenosti, jste opravdu tak bezmocní?
     Pokusím se, alespoň několika základními informacemi pomoci těm, kteří si tak při této transakci připadají. Zkuste sami "položit otázky " koni a z jeho odpovědi snadno zjistíte, zda je to kůň Vašich snů, či zvíře, které bude potřebovat základní výcvik, či totální převýchovu.
     Při výběru koně se držte zpět a nenechte pracovat místo mozku své emoce. Nezapomínejte, že obchod s koňmi byl, je a bude jeden z nejvýnosnějších obchodů pro lidi, kteří využívají lidské neznalosti, neboť na ní vždy vyděláte nejvíce. Každý koňský obchod je hlavně o tom, jak to kterou stranu "pálí". Jak moc potřebuje jedna strana prodat, nebo jak mnoho je to ten kůň, kterého musíte mít.
1) Představení koně.
     Většinou Vám prodejce ukáže zvíře v boxe, případně na pastvině.
          Box - správná volba.
     Po otevření dveří se kůň ochotně otočí hlavou k vám, nesnaží se vás vytlačit ven, hlavu má nízko, je uvolněný, drží si odstup. Nabídněte mu svůj hřbet ruky k očichání a pokuste se ho pohladit na čele. Pokud neodvrací hlavu stranou, zdá se, že ani on z vás nemá negativní dojem. Nechá si klidně a ochotně nasadit ohlávku. Hlava zůstává nízko, kůň je stále klidný.
          Box - co je třeba ohlídat a nepřehlížet.
     Kůň stojí jako vytesán, napjatý krk a rozšířené nozdry, našpicované uši. Možná hezké pro nějakou fotografii do časopisu, ale vypovídá to o stresovém stavu zvířete.
     Po otevření boxu se kůň cpe ven, dere se vám do kapes, zkouší vás drze očichávat, po chvíli i zkusí testovat vaše oblečení.
Už vůbec se přestaňte zajímat o koně, jež se k vám otáčí zádí, či netrpělivě pobíhá po boxu a zkouší pevnost dveří, rozrušeně frká.
          Pastvina - správná volba
     Kůň vám dovolí přijít, není rozrušen, ani se nesnaží utéct. Trpělivě si nechá nasadit ohlávku a bez problému se nechá odvést od stáda z pastviny.
          Pastvina - co je třeba ohlídat.
     Kůň se po spatření člověka začne přesouvat pryč, musíte se k němu velice opatrně přibližovat, při sebe prudším pohybu, či zahlédnutí vodítka a ohlávky ve vaší ruce, začne opět manévrovat pryč od vás.
     Kůň se po příchodu na pastvinu, žene k vám a začne pohazovat hlavou. Musíte si za pomoci vodítka zajistit, aby od vás udržel odstup. Zůstane stát s hrdě vztyčenou hlavou. Špatně se nasazuje ohlávka, kůň uhýbá, dokonce se k vám začne otáčet zádí. Může též začít ohlávku při nasazování okusovat.
2) Reakce na tlak.
     Správná reakce na tlak je celým kouzlem v ovládání koně. Zkuste se po zkoušce dotyku a podrbání koně na čele, lehce opřít dvěma prsty do jeho nosu v místě nánosníku.
          Tlak - správná volba.
     Kůň ochotně a s uvolněnou hlavou ustupuje, Je klidný a nešvihá ocasem ani neuskakuje, natož aby se tlačil proti tlaku ruky. Pokud vidíte u koně takovou ochotu, dá se předpokládat, že stejně dobromyslný bude i při zátěži ve výcviku, nebo na vyjížďce.
          Tlak - co je třeba ohlídat.
     Kůň sice ustoupí, ale je to minimální pohyb, popřípadě jen náznak uhnutí stranou. Je evidentně rozčilen. Může začít i švihat ocasem. To může kromě tvrdohlavosti naznačovat dokonce zatím nevybuchlou agresivitu, která by mohla vyplout na povrch při jenom trochu zvýšených nárocích.
     Dobře si všímejte při tomto jednoduché úkolu uší koně. Pokud jsou dokonce složené k hlavě, jsou na obzoru problémy.
     Kůň třeba odmítne ustoupit více vzad, nebo půjde proti tlaku a méně zkušený majitel mu v této chvíli ustoupí a má zaděláno na velké potíže. Ustoupení ze svého prostoru je pro koně veliká výzva zkusit převzít velení. Chytří koně vycítí, že mají navrch a začnou toho jaksepatří zneužívat víc a víc.
3) Zvedání nohou
          Zvedání nohou - správná volba.
     Vybraný jedinec pro začátečníka dává nohy ochotně, v okamžiku, kdy je o to požádán. Velice dobře je pokud nohy sám nezvedá. Kůň má sice předvídat co po něm chcete, ale jednat má až na pokyn. Někdy je potřeba nohy ošetřovat, bandážovat, nasazovat chrániče a budete mít problém, když bude stále zvedat nohy místo klidného stání.
     Kůň stojí se zdviženou nohou uvolněný, nesnaží se rychle položit nohu zpět na zem. Takto udrží nohy i delší dobu a bez mrknutí snáší poklepání na podkovy - kontrola pro kování pokud se pro okování rozhodnete. Velice klidný kůň si nohy nechá v klidu i zpět položit na zem (zkuste postavit kopyto na špici), případně s nimi manévrovat vpřed i vzad a do stran.
          Zvedání nohou - co je třeba ohlídat.
     To že vás kůň nemusí zrovna kopnout, abyste pochopili jako výzvu pro někoho kdo se problémovými koňmi zabývá, je asi jasné. Čeho si tedy všímat. Při požádání o zvednutí nohy kůň celý ztuhne a promění se v sochařský výtvor (ty známé fotky s našpicovanýma ušima, zvednutou hlavou a případně nozdry se mění v prudce pulsující trubice. Někteří odmítají nohy dávat a vypadá to jako by v pilinách byl ještě zahrabán podstavec o té koňské "sochy". Jiní naopak nohu dají, ale nastává souboj ji nějak udržet, neboť s ní kůň škube, trhá, staví zpět na zem (někdy i "náhodou" na vaši nohu). Rozhodně toto chování nijak nepodceňujte, mělo by být pro vás při koupi dostatečným varováním.

     Zkoušet koně přímo pod sedlem je trochu problematická zkouška a dá se v ní mnohé "připravit". Často koník chodil pod sedlem u prodávajícího velice pěkně, ale o to větší rozčarování přichází o několik dní později po odvozu domů. Proto je lépe se držet základních testů, které můžete vyzkoušet, aniž byste museli informovat prodávajícího, aby mohl vše "připravit".
4) Lonžování.
          Lonžování (laterální) - správná volba.
     Kůň je ochotný se pohybovat uvolněně ve všech chodech s hlavou ve směru pohybu. Sleduje vás natočením ucha a občasným pohledem dává najevo, že vás vnímá a je ochoten splnit vaše povely. Je uvolněný, krk nese nízko a po chvilce uvolní i ocas, žádným způsobem nezpochybňuje vaši autoritu a nepokouší se vyhnout práci. Snadno se dá vyslat na kruh i pozvat k sobě, nejde proti tlaku ohlávky.
          Lonžování ( laterální) - co je třeba ohlídat.
     Někteří koně mají problém již s vysláním na kruh. Odmítají uposlechnout výzvě a odejít z vašeho prostoru. Někdy jde kůň relativně v klidu v kroku, ale jakmile přejdete do vyššího ruchu, začnou problémy, které jste v kroku jako kupující nepostřehli. Kůň začne mít napjaté svaly, hlavu nese vysoko, prohne hřbet. Také ocas nesený "na araba" je známkou rozrušení případné "vrzaní" valachů a hřebců vypovídá o ztuhlosti a svalovém napětí. To jsou signály nervozity, nebo nespokojenosti, s nutností plnit povinnosti, nic o co byste stáli. Také hlava otočená ven z kruhu signalizuje, že kůň člověka nebere až tak vážně. Pokusíte-li se mu ji stáhnout směrem do kruhu a narazíte na silný protitah, víte, že tenhle kůň je neochotný, bez respektu a se podřizuje jen s nevolí. Bude hledat každou příležitost prosadit si svou. Kdyby se kůň dokonce vrhal do kruhu směrem k vám, či začal stáčet do vnitř záď a vykopával směrem k vám, považujte to za projev agresivity.
     Slušně poděkujte stávajícímu majiteli a začněte hledat svého klidného a spolehlivého koně někde jinde. horsemanship
Nahoru